PXD.PL

Fotografia - jak zacząć? Najważniejrze rzeczy przy robieniu zdęć

Istnieje wiele różnych sprzętów fotograficznych dających różne możliwości. Dlatego zacząć należy od określenia tego jaki aparat będzie dla nas najlepszym na początek. Zapewne dość wielu znawców tematów na forach pisze o tym, że najlepsze efekty dają cyfrowe lustrzanki z dołączanym teleobiektywem, który jako nowy kosztuje jakieś cztery tysiące złotych.

 

Taka kalkulacja rzecz jasna nie jest najlepszą radą, bo tu nie chodzi o to by na początku przygody z fotografią mieć sprzęt z wyższej półki cenowej. Dlatego jeśli się nie znamy, to najlepiej kupić aparat cyfrowy, który ma akuratny jeśli chodzi o rozmiary obiektyw podstawowy. Sprzęt ten nie musi dawać nam wielkich możliwości modernizacji. Ma jedynie być tym naszym początkiem przygody z fotografią i ułatwić nam określenie się w przypadku większości naszych priorytetów.

 

Ten pierwszy sprzęt, który też nie jest tym najdroższym ułatwi nam też wejście na wyższy poziom, czyli to akuratne ustawianie się względem źródła światła takiego jak słońce, czy lampa fotograficzna. Jednym słowem ten pierwszy aparat, który nie musi być cyfrową lustrzanką z wyższej półki cenowej jest tym krokiem ułatwiającym nam określenie się w przypadku zakupu kolejnego sprzętu.

 

Dzięki tej nauce nie będziemy już tak zieloni gdy ktoś wspomni przy nas o akuratnym czasie naświetlania lub o teleobiektywach ze zmienną ogniskową, które podtrzymuje aluminiowy statyw. Te zabawki rzecz jasna są potrzebne dla tych którzy fotografują przyrodę i zjawiska atmosferyczne takie jak halo lodowe, ale dla kogoś z mniejszymi wymaganiami zakup tych sprzętów i nauka ich obsługi jest jedynie stratą pieniędzy. Z tej właśnie przyczyny warto zacząć od sprzętu z niższej półki cenowej, po to by dość wcześnie dowiedzieć się tego jaki rodzaj fotografii nas pociąga.