PXD.PL

Infografika - co to jest?

Jeden obraz wart jest tysiąca słów - to stara prawda, niezwykle aktualna i w obecnych czasach. W obecnych czasach wręcz wracamy do kultury obrazu a nie kultury i przekazu słownego. Czytanie jest wymagającą i angażującą czynnością a wiele treści można zmieścić w obrazie. Infografika jest specyficznym rodzajem obrazu, niezwykle cennym i wartościowym, jeśli chce się przekazać dużo informacji w atrakcyjnej wizualnie formie.

 

Infografika - co to jest?

Infografika to forma przekazania treści - bardzo różnych - w atrakcyjny, wizualny sposób. Najprostszą infografiką jest wykres (kołowy, słupkowy itp.). Do wyobrażenia treści wykorzystuje się diagramy, słowa, barwy, typografię. Najlepsze infografiki są jednocześnie tak proste, jak to tylko możliwe. Dobra infografika pozwala na odczytanie przekazu w sposób intuicyjny.

 

Przekaz obrazkowy nie tylko ułatwia zrozumienie treści ale i porządkuje dane (np. w tabelach). Dzięki infografice stają się przejrzyste, łatwo się je przegląda i analizuje. Dane przedstawione w obrazie, uporządkowane są jednocześnie bardzo atrakcyjne dla odbiorcy.

 

Infografika - wykorzystanie

Ten rodzaj zwizualizowania informacji jest bardzo atrakcyjny dla odbiorcy. Wykorzystywany jest na przykład w mediach, doskonale sprawdza się i w telewizji i w prasie i w internecie. Infografiki pojawiają się w prezentacjach i podręcznikach, wszędzie tam, gdzie mogą ułatwić zrozumienie tematu. Mnogość możliwości jest nieograniczona, problemem jest jedynie, żeby nie przesadzić z efektami i nie uatrakcyjniać infografik na siłę.