PXD.PL

Co to jest logotyp?

Logotyp i logo to pojęcia, które bardzo często używane są zamiennie. Jednak zamienianie tych nazw nie jest poprawne, ponieważ oba pojęcia znaczą zupełnie co innego. Wyjaśnijmy zatem czym jest logotyp.

 

Logotyp składa się z zbitek słów (logo + typ), co należy zdefiniować jako rodzaj grafiki, który wykorzystywany jest do tekstowego przedstawiania jakiegoś obrazu. Ponadto jest częścią komunikacji wizualnej, co nie oznacza, że w każdym przypadku jest częścią logo. Jest on interpretacją brzmienia nazwy, która odpowiedzialna jest za identyfikację marki, firmy, agencji, produktu czy też usługi.

 

Logotyp winien cechować się następującymi atrybutami:

- oryginalną typografią, która jest tożsama z marką,

- kompozycją, która przyciąga uwagę czytelnika,

- odpowiednią gamą kolorystyczną,

- należytym rozstawem i formatem czcionki. 

 

Chcąc stworzyć logotyp należy w głównej mierze skupić się na tym czemu ma on służyć i w jaki sposób powinien eksponować wszystkie walory prezentowanej marki.

Z tego względu może składać się z:

- samego symbolu graficznego lub nazwy,

- wyłącznie samej nazwy i wówczas powinien być on częścią znaku firmowego.

Podsumowując, należy pamiętać przy projektowaniu logotypu czemu ma on służyć i w jaki sposób ma eksponować wszystkie walory danego przedmiotu. Jeśli zastosujemy się do powyższych wytycznych to z pewnością stworzymy logotyp, który będzie niczego sobie, wiele osób będzie mogło go pozazdrościć. Jednocześnie mam nadzieję, że odpowiednio wytłumaczyłem Wam czym jest logotyp i dlaczego nie można mylić go z logiem